ON / BY Weddy/ IN Podróż poślubna/

Na północy Pojezierza Mazurskiego znajduje się prawdziwy polski cud natury, czyli Kraina Tysiąca Jezior. Nazw ma kilka, Kraina Wielkich Jezior, Mazurskie Morze czy też po prostu Mazury. Przed wiekami, w czasach zlodowaceń, kiedy krajobraz naszego kraju jeszcze się kształtował teren ten był całkowicie zalany wodą.

Powoli zaczęły się z niego wyłaniać mniejsze lub większe wyspy, aby wreszcie utworzyć krainę liczącą prawie 2600 jezior. Są one połączone kanałami mazurskimi. Do najbardziej znanych i atrakcyjnych należą oczywiście największe: Śniardwy i Mamry. Na czym polega wyjątkowość Krainy Wielkich Jezior? W żadnym z europejskich krajów nie znajdziemy tak ogromnego, rozległego oraz zróżnicowanego pod wieloma względami  ciągu jezior.

Mazury miejscem na idealny miesiąc miodowy

O Mazurach nie można powiedzieć, że po prostu się je zwiedza, ogląda. To nie miejsce na zwykłe spacery. Wiele osób, które choć raz zdecydowały się na spędzenie kilku dni nad jeziorami, otwarcie mówi, że to najpiękniejsze miejsce w Polsce. Niektórzy nie wyobrażają sobie lepszego od Mazur miejsca na odpoczynek z najbliższą sercu osobą. A jest tu wiele możliwości spędzania wspólnie czasu.

Aktywność na wodzie – sport na wyjeździe poślubnym

Przede wszystkim Mazury to raj dla żeglarstwa, kajakarstwa i wszelkiego rodzaju sportów wodnych. Wyznaczono kilka szlaków żeglownych prowadzących przez najpiękniejsze tereny. Można wybrać szlak z Giżycka do Węgorzewa, w trakcie którego mija się jedyny w swoim rodzaju most obrotowy. Kajakarzom najczęściej się poleca spływ Kanałem Augustowskim, Elbląskim lub najbardziej popularną rzeka Krutynia. Ten ostatni spływ liczy sobie ponad 100 km i zajmuje nawet około 10 dni. Pozwala na on na zbliżenie się do najbardziej pierwotnych, nieskażonych cywilizacją i ludzką działalnością rejonów.

 

Co możemy zobaczyć podczas podróży poślubnej na Mazurach?

Oprócz wiadomych walorów rekreacyjnych Mazury posiadają również wiele ciekawych, nigdzie indziej nie spotykanych zabytków.  Szczególnie polecana jest Twierdza Boyen w Giżycku, zbudowana na planie gwiazdy w XIX wieku. W miejscowości Sztynort z kolie znajduje się przepiękny XVII-wieczny Palac Rodu Lehndorff. Nie można nie wspomnieć również o znajdującym się w lesie kętrzyńskim Wilczym Szańcu, dawnej kwaterze Hitlera.

Walory dostępne od ręki

Nie da się ukryć, że Kraina Wielkich Jezior posiada wiele wszelakiego rodzaju walorów. Nie wszyscy jednak, jak wiadomo, poszukują aktywnych rozrywek. Prawdopodobnie jeszcze więcej Mazury mogą zaoferować tym, którzy szukają przede wszystkim spokoju, samotności i odpoczynku. To region bogaty i różnorodny pod względem przyrodniczym. Znajdują się tu siedliska rzadkich już ptaków, jak np. kormoranów. W okresie jesiennym można natknąć się na rykowiska jeleni. Nie dziwne więc, że spora część Mazur została objęta ochroną.

Romantyczne spacery o wschodzie słońca

Mazury to doskonałe miejsce na długie, piesze wędrówki. Dla wyczynowców ciekawostką na pewno będzie szlak Wielkich Jezior Mazurskich mierzący ponad 100 km. Nie każdy jednak chce bić rekordy. Dla takich osób Mazury to najlepsze miejsce na romantyczne spacery. Bardzo tajemniczym i ciekawym miejscem jest wyspa Gilma na jeziorze Dobskie. To miejsce owiane legendą , pochodzące z pradawnych czasów, niegdyś będące gajem modlitewnym. Teraz wyspa stanowi rezerwat przyrody, dlatego można tu liczyć na chwile ciszy i samotności.

Romantyczny wschód Słońca nad jeziorem
Romantyczny wschód Słońca nad jeziorem

Niewątpliwym walorem pieszych wędrówek na Mazurach jest bliskość pierwotnej, czystej przyrody. Pomimo popularności wśród turystów i ich sporej ilości, wciąż można jeszcze znaleźć miejsca nietknięte przez cywilizację.

Odpoczynek w bezludnej krainie

Takie dzikie, odludne szlaki z pewnością zadowolą wszystkich szukających wytchnienia a nie mocnych wrażeń. Łatwo można zapomnieć o otaczającym świecie, kiedy wokół słychać tylko śpiew ptaków i szum drzew. Pary szukające chwil samotności i wytchnienia znajdą je w mazurskich lasach. Spacery nie musza być nużące i męczące. Mogą być przecież również spokojne, swobodne i niewymuszone przez wyznaczone i oblegane szlaki. Bliskość natury może wzbudzić wiele uczuć, o które trudno w codziennych, miejskich klimatach. Pierwotna siła panująca nad mazurskimi jeziorami pobudzi umysły i serca do wzmożonego i intensywniejszego wyrażania uczuć.

Romantyczne chwile na Mazurach

Bliskość natury to nie jedyna cecha Mazur, która „gwarantuje” zakochanym kameralny charakter ich pobytu. Również ustronne kwatery na mazurach sprzyjają romantycznemu nastrojowi. Takich obiektów noclegowych na obszarze całych Mazur nie brakuje. Romantyczne chwile można spędzić w uroczym drewnianym domku ukrytym gdzieś z dala od ciekawskich spojrzeń i głośnego harmidru turystów.