ON / BY Weddy/ IN Podróż poślubna/ 1 Comment

Jednym z najbardziej malowniczych miejsc w południowej części Polski są Pieniny. To niewielkie, zbudowane z wapieni pasmo górskie w łańcuchu Karpat, które częściowo jest położone w Słowacji. Pieniny leżą około 30 kilometrów na północny-wschód od Tatr.

Są one zarazem najbardziej wysuniętą na północ częścią łańcucha skał wapiennych, który powszechnie nazywa się Pienińskim Pasem Skałkowym. Pod względem liczby turystów Pieniny stanowią drugie zaraz po Tatrach miejsce w Polsce. Mimo to zainteresowanych wypoczynkiem w tym bajkowym rejonie nie powinny odstraszać tłumy.

Dwa piękne zamki w Pieninach

Wstępu do Pienin strzegły dwa piękne zamki: w Czorsztynie i Niedzicy, zwany Dunajcem. Zamek Czorsztyński to warownia z XIII wieku, rozbudowana przez Kazimierza Wielkiego. Po pożarze w XVIII wieku pozostaje niestety w ruinie. Z kolei zamek w Niedzicy położony na prawym brzegu Dunajca zbudowany w XIV wieku jest obecnie w dużo lepszym stanie niż Czorsztyński, toteż stanowi on przepiękną ozdobę krajobrazu.

 

Zamek w Czorsztynie na obrazie olejnym Michała Gorstkina-Wywiórskiego z 1911 r.

Legendarny spływ Dunajcem

Niewątpliwie największą atrakcją Pienin jest spływ tratwami Przełomem Dunajca. Trasa ma długość 18 kilometrów i wiedzie przez najbardziej malownicze części Pienińskiego Parku Krajobrazowego. Trwa prawie trzy godziny, które można wykorzystać na podziwianie bajkowych widoków.

Warto zauważyć, że cala trasa po linii prostej to jedyne 6 km. Jednak przez liczne meandry i zakola wydłuża się one trzykrotnie. Po drodze mijamy również Trzy Korony, najwyższy szczyt Pienin. Widzimy miejsca owiane legendą, takie jak skała z odciskami kierpców Janosika uciekającego przed żandarmami czy tzw. Siedmiu Mnichów, czyli zakonników za karę zaklętych w skale.

Spływ Dunajcem to dla większości niezapomniane przeżycie. Człowiek doznaje uczucia samotności, ale i nostalgii. Kiedy widzimy te pionowo wpadające do wody, skaliste stoki, poddajemy się tylko wartkiemu nurtowi rzeki, łatwo możemy zapomnieć o codziennych problemach i  powodzeniem odpłynąć w świat marzeń.

 

Krajobraz Pienin wiosną tworzy piękne i romantyczne otoczenie

 

Fascynujące przez cały rok

Pieniny, tak jak zresztą i inne nasze polskie góry są wspaniałym miejscem do relaksu przez cały rok, nie tylko zimą. Ich urok polega na tym, że o każdej porze roku wyglądają inaczej. Wiosną możemy oglądać świeżą, budzącą się do życia naturę. W październiku podziwiamy zabarwione jesiennymi kolorami krajobrazy górskie. Ogromne wrażenie mogą wtedy wywierać romantyczne i tajemnicze poranne mgły, w których Pieniny mają zwyczaj się pogrążać o tej porze roku.

 

Pieniny mają różne oblicza, ale oferują świetne wakacje przez cały rok

[/et_pb_text][et_pb_text admin_label=”Legendy i tajemnice Pienin” background_layout=”light” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Legendy i tajemnice Pienin

Mieszkańcy Pienin znają mnóstwo legend i opowieści. Podczas długich, górskich spacerów możemy próbować odnaleźć skarby ukryte na Polanie Sosnów czy w Czubatej Skałce. Również sam zamek w Niedzicy ma swoją historię. Według wielu spotkać w nim można zjawę kobiety w bieli, nienaturalnie wysoką aż do samego sklepienia. Zjawą tą ma być Umina, inkaska księżniczka, córka jednego z właścicieli zamku. Według legendy została zasztyletowana przez Hiszpanów, kiedy uciekała wraz z synem przez całą Europę aż do zamku swego ojca. Powodem jej śmierci miał być inkaski skarb ukryty właśnie nad Dunajcem, ale to już osobna historia….

 

Przytulne domki i kwatery w górach

Romantycznym uniesieniom sprzyjają również miejsca noclegowe. Na zakochanych czekają przytulne i malowniczo położone domki, ale nie tylko. Kwatery w górach dla dwojga to o wiele szersza baza możliwości. Są to między innymi wygodne pokoje w domach wypoczynkowych czy pensjonatach. Kameralnego charakteru nadaje im lokalizacja.

 

One thought on “Pieniny i spływ Dunajcem dla romantyków

  • Dawid

    10, lipiec,2016 6 lat ago

    5

Comments are closed.