ON / BY Weddy/ IN Podróż poślubna/

Młode pary szukające miejsc, które mają na zawsze pozostać im w pamięci wybierają nie tylko największe i najbogatsze kurorty. Piękno tkwi też w tych mniejszych. Takim miejscem na pewno może być Hel. To maleńkie miasteczko jest położone na samym krańcu Mierzei Helskiej, otoczone z trzech stron Morzem Bałtyckim, cieszące się najczystszymi, niczym nieskażonymi plażami i kąpieliskami. Choć niewielkich rozmiarów jest jednocześnie portem rybackim, ośrodkiem rybołówstwa, rekreacyjnym, a także garnizonem Marynarki Wojennej z portem wojennym.

Atrakacje dla Pary Młodej

Na odkrycie wszystkich atrakcji Helu nie wystarcza tylko kilka dni. Zależnie od zainteresowań można obrać drogę zabytków, w tym uroczych, starych kaszubskich chat lub zdecydować się na długie, bogate w malownicze krajobrazy wędrówki. A to i tak nie wszystkie możliwości na spędzanie czasu w tym rejonie.

Jeżeli dla niektórych romantycznym może być poznanie historii, poczucie ducha czasu, to na pewno się zawiodą miejscowe zabytki. Prawdopodobnie największą atrakcją Helu jest Muzeum Obrony Wybrzeża znajdujące się w opuszczonych niemieckich obiektach. Ciekawostką jest również Muzeum Rybołówstwa w starym kościele ewangelickim, gdzie można podziwiać widoki z tarasu. Hel jest bogaty w zabytki militarne z czasu ostatniej wojny światowej. Należą do nich między innymi pozostałe do dziś umocnienia.

Romantyczne miejsca nad morzem

Nie dla każdego oczywiście zwiedzanie zabytków jest najlepszym wyjściem na wyjazd z bliską osobą. Dla takich osób Hel oferuje mnóstwo cudownych, mniej lub bardziej kameralnych miejsc pozwalających na ucieczkę we wspólny świat marzeń. Wycieczkę po nich warto rozpocząć bardzo symbolicznie na Początku Polski. Mieści on się na Promenadzie Helskiej, na samym skraju Helu. Jest to miejsce symboliczne, bo tu jakoby się wszystko zaczyna. Tu zaczyna się ląd kończący się aż w górach, tu mieszają się wody morskie z wodami zatoki. Początek Polski to miejsce otoczone z trzech stron wodą. Tu szukające spokoju pary mogą poczuć jeszcze głębszą więź wobec bezkresu wód. Stąd jest tylko jeden kierunek, w głąb lądu.

Nadmorskie piękno

Teren Mierzei stanowi Nadmorski Park Krajobrazowy. W tym miejscu można zobaczyć wszystkie typy brzegów morskich, jakie występują na polskim wybrzeżu. Wyznaczono wiele szlaków pieszych i rowerowych, które zaprowadzą do najbardziej urodziwych miejsc w tej części naszego kraju. Na uwagę na pewno zasługuje ta wokół całego cyplu. Prowadzi ona od portu rybackiego i dalej wzdłuż wybrzeża Zatoki. Na południe od portu zaczynają się tarasy spacerowe. Zbudowane one zostały głównie po to, aby chronić brzeg morza. Przechodzą w promenadę o długości ponad 0,5 kilometra. Ten taras, umieszczony tuż nad wydmami jest jednym z najpopularniejszych miejsc na Helu.

W Parku Wydmowym utworzono ciąg kładek wyposażonych w przeszklone werandy. Główny z tych pomostów biegnie równolegle do brzegu Zatoki od Portu Wojennego aż do bulwaru. Jest to przepiękne miejsce. Widoczne są z niego zarówno helskie wydmy, jak i Zatoka Gdańska aż po Gdynię. Park Wydmowy to jedyne takie miejsce w Polsce. To wspaniały punkt widokowy, a także jedna z najpiękniejszych tras spacerowych.

Niewątpliwie jednak pomimo całej bardzo rozwiniętej infrastruktury na Helu jego największym walorem są plaże. Słyną one z czystego, miękkiego, drobniutkiego piasku. Linia brzegowa jest tak długa, że bez problemu można znaleźć wiele ustronnych i cichych miejsc. Niewiele jest miejsc w Polsce, które mogą się pochwalić tak przepiękną scenerią i swoistym klimatem. Szczególnie można go chyba odczuć poza sezonem.

Na wiosnę, kiedy port Helu jest wolny od turystów, na nabrzeżach kołyszą się tylko kutry, w powietrzu czuć to rześkie, morskie powietrze, można poczuć się jak w innej rzeczywistości. Można tu odnieść wrażenie, że czas się zatrzymał. W tle słychać tylko ptaki, szum fal. Spaceru wzdłuż brzegu Mierzei Helskiej nie da się tak po prostu zapomnieć. Żal byłoby przeżywać to wszystko w samotności. Są miejsca, które wyzwalają masę pięknych uczuć. Takimi pozytywnymi emocjami trzeba się dzielić. Najlepiej oczywiście z najbliższą osobą, bo z kim by innym…

Hel zapewnia też zakochanym kameralne miejsca noclegowe. Warto ich szukać wśród ofert typu tanie noclegi morze dla dwóch osób. Bardzo często w cenę wliczony jest posiłek, bez konieczności schodzenia do pozostałych gości.