ON / BY Weddy/ IN Podróż poślubna/ 1 Comment
[et_pb_section admin_label=”section”][et_pb_row admin_label=”row”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Tekst” background_layout=”light” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Bardzo urokliwym miejscem na mapie Polski jest niewielkie miasto Karpacz położone w Sudetach Zachodnich. Często jest nazywane miastem pod Śnieżką ze względu na bardzo bliskie jej położenie.

Wyjątkowy Karpacz

Karpacz to stare miasteczko założone w XII wieku, pierwotnie jako osada poszukiwaczy złota. Różnie nazywano to miejsce w historii. Była to niegdyś Dzielnica Płóczki, Szterlingowo, Krzywa Góra. Dopiero w XX wieku przyjęto znaną nam nazwę, czyli Karpacz. Ze względu na położenie znany jest przede wszystkim jako miejscowość sportowo-rekreacyjna. Granicą miasta jest najwyższa partia Karkonoszy ze Śnieżką włącznie. Miasto zostało doskonale przygotowane dla turystów. Utworzono tu liczne tory saneczkowe i wyciągi narciarskie.

Jednak Karpacz to nie tylko narty i sanki. To także niezwykle romantyczne i czarujące miejsce idealne dla par szukających chwil wytchnienia i samotności. Podczas górskich spacerów można napawać się czystym powietrzem i cieszyć wzrok wspaniałymi krajobrazami.

Młyn Miłości

W Karpaczu Górnym można natknąć się na Młyn Miłości, teraz już tylko miniaturowy. Legenda głosi, że w tym miejscu stał niegdyś prawdziwy młyn, spod którego wypływała woda posiadająca moc odwzajemniania miłości. Córka młynarza zakochała się w Duchu Gór. Był on uosobieniem siły lasu, kojarzono go z pierwotną, namiętną męskością. Dziewczyna chciała, aby jej ukochany napił się owej wody. Dzięki temu pokochałby ją na zawsze.

Romantyczne reminescencje

Nieopodal Karpacza znajdziemy inne miejsce będące świadkiem szczerej i gorącej, aczkolwiek nieszczęśliwej miłości. Pałac w Ciszycy, bo o nim mowa w XIX wieku należał do księcia Antoniego Radziwiłła. Córka Radziwiłła, Eliza był wówczas ze wzajemnością zakochana w księciu Wilhelmie, który często odwiedzał Karkonosze. Niestety w tamtych czasach nawet miłość była niczym wobec racji stanu, polityki i różnicy pochodzenia. Eliza był córką namiestnika Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Jej matką była Luiza Hohenzollernówna. Wilhelm natomiast był jej dalekim kuzynem, również Hohenzollern jak matka Elizy. Do tego był to przyszły cesarz Wilhelm I.

Para była zaręczona przez 6 lat. Niestety księcia zmuszono do ślubu z księżniczką Augustą von Sachsem-Weimar. Samotna, zrozpaczona Eliza zmarła kilka lat później. Tak nieszczęśliwie skończyła się ich miłość.  A trzeba przyznać, że mieszkając w Pałacu mieli oni bardzo sprzyjające warunki dla rozkwitu ich uczucia. Park wokół pałacu był zaprojektowany jako miejsce  krajobrazowo-romantyczne. Znajdowały się tutaj liczne ścieżki spacerowe prowadzące do uroczych zakątków z ławeczkami, usytuowane na najpiękniejszych punktach widokowych. Wiele z tych miejsc zachowało się do dziś, między innymi wieża z nieociosanego kamienia. Łatwo w takim miejscu poczuć ducha dawnej miłości.

Nocleg w Karpaczu

Pomimo napływu ogromnej ilości turystów do Karpacza i okolic, wciąż można tu liczyć na znalezienie cichych, kameralnych miejsc w sam raz dla par. Świadczą o tym między innymi liczne ogłoszenia typu noclegi Karpacz dla dwojga. Warto z nich skorzystać, by móc nacieszyć się tylko sobą w otoczeniu przyrody. No bo gdzie indziej, jeśli  nie w górach odnajdziemy ten czysty, pierwotny klimat, tak bliski naturze i sprzyjający miłosnym westchnieniom.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

One thought on “Romantyczny Karpacz

  • Dawid

    07, lipiec,2016 5 lat ago

    5

Comments are closed.